Sve što treba da znate o čuvanju morskih prasića
Detaljan vodič o nezi morskih prasića - od smeštaja, ishrane, igračaka do pripitomljavanja. Saveti za početnike i iskusne vlasnike.
Sve što treba da znate o čuvanju morskih prasića
Uvod u svet morskih prasića
Morski prasići su divna stvorenja koja postaju sve popularniji kućni ljubimci. Ove male glodare poznate po svom umiljatom izgledu i društvenoj prirodi, predstavljaju odličan izbor za ljubitelje životinja. Međutim, kao i svaki ljubimac, zahtevaju pravilnu negu i pažnju.
Osnovne informacije o morskim prasićima
Morski prasići (lat. Cavia porcellus) potiču iz Južne Amerike, gde su domestifikovani pre više hiljada godina. Životni vek im je u proseku 5-8 godina, makoje mogu doživeti i duže uz pravilnu negu. Postoje različite rase koje se razlikuju po dužini i boji dlake.
Priprema doma za novog ljubimca
Izbor kaveza
Za jednu odraslu jedinku potreban je kavez minimalnih dimenzija 80x50 cm, ali što veći kavez - to bolje. Idealno rešenje je kavez sa čvrstim dnom i gornjim delom od resetki. Izbegavajte staklene terarijume jer ne obezbeđuju dovoljnu ventilaciju.
Položaj kaveza
Kavez postavite na mirno mesto, dalje od direktne sunčeve svetlosti i propuha. Optimalna temperatura je 18-24°C. Ako je kavez blizu radijatora, postavite termometar da kontrolišete temperaturu.
Podloga
Najpopularniji izbor je piljevina (najbolje od čempresa ili topole), koja apsorbuje vlagu i neutrališe mirise. Alternativa su presovane piljevine u obliku peleta ili posebne podloge za glodare. Izbegavajte pešire kao stalnu podlogu jer brzo postanu vlažni i smrde.
Ishrana morskih prasića
Osnovna hrana
Osnova ishrane je kvalitetno sveže seno koje mora biti dostupno 24 časa dnevno. Seno pomaže u varenju i obezbeđuje potrebnu celulozu.
Komercijalna hrana
U pet shopovima možete naći specijalizovanu hranu za morske prasiće. Tražite hranu bez semenki u ljusci koje mogu da zadave.
Sveže voće i povrće
Dnevno davajte sveže voće i povrće:
- Povrće: paprika, krastavac, šargarepa, celer
- Voće: jabuka, kruška (u manjim količinama zbog šećera)
Voda
Morski prasići moraju imati stalni pristup svežoj vodi. Najbolje rešenje je pojilica sa kapaljkom koja se kači na kavez. Vodu menjajte svakog dana.
Pripitomljavanje i druženje
Prvi koraci
Kada prvi put dovedete morskog prasića kući, dajte mu 1-2 dana da se privikne na novu okolinu pre nego što počnete da ga pipate.
Sticanje poverenja
Prilikom hranjenja nastojte da hranu pružate iz ruke. Govorite blagim tonom i izbegavajte nagle pokrete. Vremenom će prasić postati sve opušteniji.
Izlazak iz kaveza
Kada prasić postane dovoljno opušten, možete ga pustiti da istražuje prostoriju. Obavezno obezbedite sigurnu zonu bez opasnosti (kablovi, toksične biljke, uska mesta gde može da se zaglavi).
Zdravlje i higijena
Redovno čišćenje
Kavez čistite bar 2-3 puta nedeljno, potpuno menjajući podlogu. Svakodnevno uklanjajte nepojedenju hranu i izmet.
Kupanje
Morske prasiće treba kupati samo kada je to neophodno (ako su veoma prljavi). Koristite blagi šampon za glodare ili bebe. Pazite da voda ne udje u uši i nos.
Sečenje noktiju
Noktiju treba redovno seći (svakih 4-6 nedelja) specijalnim makazicama. Budite oprezni da ne presečete živac (kod svetlih noktiju vidljiv je kao roza linija).
Znaci bolesti
Obratite pažnju na sledeće simptome:
- Gubitak apetita
- Promene u ponašanju (letargija, agresija)
- Problemi sa disanjem
- Nepravilni izmet
- Gubitak dlake ili češanje
Igračke i aktivnosti
Morski prasići vole da istražuju i igraju se. Neke popularne igračke uključuju:
- Tuneli od kartona
- Drvene grickalice
- Loptice za glodare
- Kucice za skrivanje
Česta pitanja
Da li morski prasići mogu da žive sami?
Morski prasići su veoma društvene životinje i najbolje je držati ih u parovima (isti pol ili sterilisani par). Ako držite samo jednog prasića, moraćete mu posvetiti mnogo pažnje.
Kako da odredim pol morskog prasića?
Ženke imaju genitalni predeo u obliku slova Y, dok mužjaci imaju jasno vidljiv polni organ. Ako niste sigurni, konsultujte veterinara.
Da li morski prasići mogu da se druže sa drugim kućnim ljubimcima?
U većini slučajeva, mačke i psi predstavljaju opasnost za morske prasiće. Uvek nadgledajte interakcije i obezbedite sigurnu zonu za prasića.
Zaključak
Morski prasići su divni ljubimci koji donose mnogo radosti. Iako nisu preterano zahtevni, potrebno je obezbediti im odgovarajuće uslove života, pravilnu ishranu i dovoljno pažnje. Sa pravom negom, vaš mali prijatelj će biti zdrav i srećan tokom celog svog života.