Hemijski pilingovi i tretmani za hiperpigmentaciju - Kompletan vodič

Iskrica Blog 2024-11-05

Sve što treba da znate o dubokim hemijskim pilingovima lica i tretmanima za hiperpigmentaciju. Kako funkcionišu, efekti, oporavak i bezbednost.

Hemijski pilingovi i borba protiv hiperpigmentacije: Sve što treba da znate

Duboki fenolni piling - najintenzivniji tretman za obnavljanje kože

Duboki hemijski pilingovi sa fenolom predstavljaju jedan od najintenzivnijih kosmetičkih tretmana. Istorijski podaci pokazuju da se nakon 7 dana počinje obnavljati koža, a restrukturiranje se dešava čak i u dermisu - dubokom sloju kože. Pacijenti nakon oporavka postaju izuzetno beli, ali za razliku od nekih javnih ličnosti, melanociti (ćelije koje proizvode pigment) nisu uništeni.

Zanimljivo je da efekti ovog tretmana mogu biti vidljivi čak i nakon 20 godina. Istraživanja pokazuju da muška koža nešto manje reaguje na ovu vrstu pilinga, ali rezultati su ipak impresivni.

Priprema za tretman i bezbednosne mere

Pre zahvata je neophodno obaviti sve potrebne pretrage. Ključno je da pacijent bude mentalno stabilan i da nema nekontrolisanih hroničnih bolesti poput dijabetesa ili srčanih oboljenja. Osobe sa istorijom herpesa moraju pre tretmana dobiti antivirotike kao profilaksu.

Za one koji su koristili izotretinoin (lek za akne), mora proći najmanje godinu dana od prestanka terapije pre nego što mogu uraditi ovaj piling.

Sam postupak se izvodi u opštoj anesteziji, sa kontinuiranim praćenjem srčane funkcije i disanja, budući da je fenol kardiotoksičan. Klinike moraju imati dobru ventilaciju zbog fenolnih para, što dodatno potvrđuje koliko je ovaj postupak intenzivan.

Proces tretmana i oporavak

Postupak traje oko sat vremena. Nakon obrade, lice se zamotava u zavoje sa cinkom, što pacijentima može delovati kao da imaju gips na licu. Opravak je dugotrajan - u prvih sedam dana pacijente intenzivno prate, nanositi antiseptike i menjaju zavoje kako bi se sprečile infekcije.

Očekuje se da pacijenti budu na infuziji analgetika. Dva nedelje nakon zahvata lice je crveno, otečeno i može krvariti. Potpuni oporavak može trajati i do dva meseca.

Oko 75% fenola se odmah apsorbuje kroz kožu u krvotok, pa se tokom zahvata prati i koncentracija fenola u krvi. Nakon tretmana, izbegavanje sunca je apsolutna obaveza, posebno za veoma svetle osobe koje ne smeju izlagati lice suncu godinama nakon postupka.

Čest problem su milijumi (sitne beličaste kuglice) koji se mogu pojaviti nakon 6 nedelja, što zahteva dodatne tretmane.

Hiperpigmentacija i mehanizmi delovanja

Hiperpigmentacija je kompleksan proces koji zahteva multidimenzionalni pristup. Tretmani se mogu podeliti prema mehanizmu delovanja i nivou na kojem utiču na sintezu melanina:

  1. Ćelijski nivo (pre sinteze melanina): Tretinoin, N-acetil glukozamin i kalcijum pantetein sulfonat
  2. Inhibicija enzima tirozinaze: Hidrohinon, azelainska kiselina, kojinska kiselina, butil rezorcinol, resveratrol, arbutin, cimetna kiselina
  3. Reduktaze: Sprečavaju oksidaciju melanina (vitamin C, alfa tokoferol, tiolna kiselina, derivati kumarina)
  4. Ubrzanje obnove ćelija: Mlečna kiselina, glikolna kiselina, mandelinska kiselina

Za postizanje optimalnih rezultata, neophodno je kombinovati tretmane koji deluju na različitim nivoima melanogeneze.

Prirodni retinoidi i njihova efikasnost

Na tržištu postoje brojni proizvodi koji tvrde da sadrže "prirodne retinolide" ili "provitamin A analoge". Međutim, istraživanja pokazuju da ove tvrdnje nemaju naučnu osnovu - prirodni sastojci ne mogu zameniti efekte čistih retinoida kao što je tretinoin.

Proizvodi na bazi biljnih ulja (ulje ruže, soje, pamuka) i ekstrakata (glog, kamiličak) mogu imati pozitivne efekte na njegu kože, ali ne mogu se porediti sa klinički testiranim retinoidima u pogledu stimulacije kolagena, smanjenja bora i korekcije tena.

Salicilna kiselina u tretmanu kože

Salicilna kiselina (BHA) je jedan od najefikasnijih sastojaka za tretman akni i proširenih pora. Optimalan pH za njeno delovanje je 3-4, a najčešće se koristi u koncentracijama od 0,5% do 30%, u zavisnosti od namene.

Za kućnu upotrebu preporučuju se koncentracije od 0,5-2% za svakodnevnu upotrebu, dok veće koncentracije (15-30%) treba koristiti samo pod stručnim nadzorom. Važno je napomenuti da salicilna kiselina nije dovoljno topljiva u vodi, pa se za pripremu otopine koriste alkohol ili propilen glikol.

Kombinacija salicilne i mlečne kiseline daje dobre rezultate, ali zahteva pažljivo doziranje i praćenje reakcije kože.

Zaključak

Bilo da se radi o dubokim fenolnim pilingovima ili svakodnevnim tretmanima hiperpigmentacije, ključ uspeha leži u razumevanju mehanizama delovanja i strpljivom pristupu. Svaka koža je jedinstvena i zahteva individualizovani pristup. Pre nego što se odlučite za bilo koji intenzivan tretman, konsultujte se sa dermatologom kako biste izbegli neželjene posledice i postigli optimalne rezultate.

Komentari
Trenutno nema komentara za ovaj članak.